A mítosz eredete, amely szerint a kisbabákat a gólya hozza, mai napig tisztázatlanul hever. Egyik irány szerint a monda a pogány világból eredeztethető, amikor a június 21-i napfordulón zajló, megtermékenyülést és házasságot ünneplő szertartások alkalmával sok baba fogant, így a rá 9 hónapra, márciusban visszatérő gólyákkal egyszerre születhettek meg a kisbabák. A másik irány úgy véli, a gólyák hosszú vörös „csőre” pottyantja bele a „kéménybe” az újszülöttet.
Arra a kérdésre, hogy hogyan került a pocakba a kistesó, könnyű a válasz, előadónk a következőt javasolja: „Amikor anyu és apu nagyon szeretik egymást, összebújnak, megpuszilják egymást fenn is meg lenn is. Anya méhében van egy kis sejtecske, a petesejt. Apától érkezik a sok hímivarsejt, közülük csak egy találkozik a petesejttel. Ha találkoznak, egy új élet alakul ki. Ott táplálkozik, pisil, mozog és növekszik. Mindannyian ilyen picik voltunk.”
Fontos alátámasztani az érintkezés érzelmi vonalát: „Apa és anya azért ölelkezik, mert szeretik egymást! Ezt CSAK a felnőttek csinálják, csak ők tudják csinálni, ez olyan, mint az autóvezetés, nagyon egyszerűnek tűnik, de nagyon sok mindenre kell figyelni.” Az a megfogalmazás, hogy csak a felnőtteknek SZABAD ilyet csinálni azért nem szerencsés, mert annak ellenére is akarni fogják, hogy tilos. Hangsúlyozta, hogy mindig csak annyira válaszoljunk, amennyit a gyermek kérdez, pl. a születéséről szóló magyarázatot is fel lehet osztani több részletre. Ha tovább kérdez, lehet folytatni.
Amikor a pornó szembejön velük (nagyobb korban), akkor azt kell elmagyarázni, hogy az csak egy színdarab, amiben az emberek nem jókedvükből, szeretetből csinálják, amit csinálnak, hanem fizetést kapnak érte.
Ami a szülést illeti, ne próbáljuk meg titkolni, ne intézzük el a folyamatot azzal a kijelentéssel, hogy a kisbaba a pocakból jön, mert olyan téveszmét ültetünk el a gyerek fejében, ami miatt a későbbiekben még jobban elriad a hüvelyi szülés gondolatától, ráadásul általánosítjuk a császármetszést. Senki nem kéri tőlünk azt, hogy részletbemenően elmagyarázzuk a szülés folyamatát, elég, ha elmondjuk, hogy a kisbaba a pocakból a puncin át jön a világra. A tendencia, amiért sokan a császármetszést választják a hüvelyi szüléssel szemben, nagy mértékben annak a szocializációs folyamatnak tudható be, amelyben a mai fiatal nők felnőttek. Sokan olyan történeteket hallanak, amelyben a szülés fájdalmas, és túl kell esni rajta. A szakember szerint, ha a kislányainknak már kisgyermekkortól úgy beszélünk a szülésról, mint egy meghitt és egyedi élményről, az élet természetes velejárójáról, több önbizalmat kapnak, és elhiszik magukról, hogy képesek szülni, és hogy a testük egy csoda, amely egy másik életet képes kiengedni.
*Ha az anya (valamilyen oknál fogva), császármetszéssel hozta világra gyermekét akkor természetesen, lehet mondani, hogy Ő a pocakból bújt ki, de ilyen esetekben is jó, ha tudják, hogy melyik a természetes út.